wrapper

آخرین اخبار

آیا منظور از فارجعوا الی رواة حدیثنا فقها و مجتهدین نمیباشند؟

سؤال : این کلام امام (ع) را چگونه تفسیر می‌کنید: (و اما حوادث رخ داده را به راویان حدیث ما مراجعه کنید که آنها حجت من بر شما و من حجت خداوند بر آنها هستم) آیا مقصود علماء دین و اهل اجتهاد و همان گونه که در حدیث آمده نیست (و اما کسی که از فقها و مسلط بر نفس و حافظ دینش و مخالف هوای نفس و مطیع امر مولایش باشد تقلید از او بر عوام لازم است).

پاسخ:

امام صادق (ع) فرمود: (نمی‌بینید که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید شما حق ندارید به میل خود درختی در زمین بکارید بدین معنی که شما حق ندارید بنا به میلتان شخصی را به امامت منصوب کنید و بر حسب خواست و اراده خود او را به حق بدانید) و سپس فرمود: (دو نفر از اشخاص هستند که روز قیامت خداوند به آنها نگاه نمی‌کند و با آنها سخن نمی‌گوید و آنها را به فهم و کمال نمی‌رساند و عذابی دردناک خواهند داشت. اول کسی که بر خلاف خواست خداوند کسی را به امامت برگزیند و دوم کسی که با شخصی که خداوند او را به امامت منصوب کرده به مخالفت و پیکار بپردازد).([1])

حجت‌های خداوند بر ما محمد (ص) و آل محمد و دوازده امام و دوازده مهدی علیهم السلام می‌باشند چرا که خداوند آنها را به این مقام منصوب کرده و فقط ایشان صاحب ولایت الهی هستند و غیر از آنها اگر کسی باشد حق آنها علیهم السلام  را غصب کرده مگر این که از جانب خودشان منصوب شده باشد و امروز امام ما امام مهدی (ع) می‌باشد. و اما کلام حضرت (ع) که می‌فرماید: (به راویان حدیث‌مان مراجعه کنید) منظور امام (ع) چهار سفیر می‌باشد (آنها حجت من بر شما هستند) چرا که از جانب امام (ع) به این مقام منصوب شده‌اند بنابراین احادیث آنها حجتی بر مردم به حساب می‌آید چرا که حدیث آنها حدیث امام (ع) به حساب می‌آید و از جانب اوست و او حجت خداوند بر آنها می‌باشد (و اما کلام شما که علماء دین و اهل اجتهاد منظور امام باشد) به نکات زیر توجه کنید.

1 - آیا از جانب خداوند منصوب شده‌اند؟ مسلماً (خیر) چرا که خداوند در قرآن می‌فرماید: (من بر روی زمین خلیفه‌ای بر گزیدم) و خلفا بر روی زمین محمد و آل محمد (ص)، دوازده امام علیهم السلام و دوازده مهدی علیهم السلام می‌باشند و یکی بعد از دیگری می‌آیند و خلیفه خداوند در این عصر امام مهدی (ع) می‌باشند.

2 - آیا این علماء در زمان خود از جانب خلیفه خداوند که امام مهدی (ع) است منصوب شده‌اند؟ مسلماً (خیر) که اگر از جانب امام (ع) منصوب شده بودند امام (ع) را گم نمی‌کردند و به فرقه‌هایی متفرق از حق تبدیل نمی‌شدند و اگر بگوییم که نیابت عام از امام مهدی (ع) دارند باید بپرسیم که نیابت عام برای یک شخص از مجتهدین است یا صدها مجتهد که در عراق و ایران هستند و هر کدام از آنها خود را امام امت می‌داند. و اگر نیابت عام از جانب امام مهدی (ع) نزدشان موجود بود چرا امامشان را نمی‌شناسند؟. اگر امامشان را می‌شناسند چرا با او مخالفند؟ (و هر کدام از آنها رأی طرف مقابل را رد می‌کند) آیا این دلیلی بر عدم حقانیت مراجع نیست پس به کدام حق خود را صاحب نیابت امام (ع) می‌دانند؟ و باز هم اگر بگوییم که نیابت امام (ع) مختص یکی از آنها است باید بگوییم یا از جانب خداوند منصوب شده‌اند یا از جانب امام مهدی (ع) و اگر این شخص از جانب امام مهدی (ع) به نیابت منصوب شده باشد چرا این مسئله مهم را اعلام نمی‌کند و دلایل خود را ارائه نمی‌دهد؟ و اگر بگوییم که امت یک امام ندارد بلکه دهها امام دارند که آنها را به سوی خداوند هدایت می‌کنند. باید بگوییم که این غیر ممکن است چرا که در زمان امام حسن بن علی (ع) امام حسن (ع) و امام حسین (ع) هر دو امام بودند ولی امام امت امام حسن (ع) بود و امام حسین (ع) بودند اما نمی‌توانستند امت را بدون امام حسن (ع) هدایت کنند مگر این‌که امام حسن (ع) از او چیزی بخواهد. چگونه است که صدها مجتهد هر کدام خود را امام امت می‌داند. آیا می‌توانند امت را هدایت و رهبری کنند؟ باید بدانیم که هر کشتی اگر دارای چند ناخدا باشد غرق خواهد شد.

3- می‌گوییم با توجه به این که فقهاء در این زمان نه از جانب خداوند و نه از جانب خلیفه خداوند منصوب شده‌اند پس چگونه خود را به امامت مردم منصوب می‌کنند؟ و اگر بگوییم که آنها توسط خودشان به امامت امت منصوب شده‌اند باید بگوییم که حق محمد وآل محمد (ص) و امامان و دوازده مهدی علیهم السلام را غصب کرده‌اند.

امام صادق (ع) می‌فرماید (هر کس در واقع امام نباشد و خود را به امامت منصوب کند حق ما را غصب کرده و هر کس حق ما را غصب کند حق خداوند را غصب کرده است)

باز هم اگر بگوییم که مردم آنها را به امامت خود انتخاب کرده‌اند باید بگوییم آیا مردم از خطا و اشتباه معصومند و عقل‌هایشان کامل و بی نقص است که این غیر ممکن است چرا که اگر چنین بود امام معصوم (ع) را به امامت انتخاب می‌کرده‌اند. و چون دارای عیب و نقص هستند افرادی چون فقهای امروز را به امامت خود بر می‌گزینند.

و اما قسمت دوم سؤال، روایت (اگر کسی از فقها که مسلط بر نفس خویش و حافظ دین خود و مخالف هوای نفس و مطیع امر مولایش بود مردم عوام باید از وی تقلید کنند) عده زیادی از کتاب‌ها موجود می‌باشد که از جمله آنها کتاب احتجاج طبرسی و وسائل شیعه حر عاملی و کتاب‌های دیگری که اگر به آنها مراجعه کنید می‌توانید متن و معنی کامل روایت را بیابید روایت مذکور در نُه سطر می‌باشد که در اینجا مجتهدین و فقها فقط به ذکر یک سطر آن اکتفا می‌کنند. (جهت اطلاع جای سطر ذکر شده از روایت در وسط روایت می‌باشد). که نمی‌توان منکر قبل و بعد از این سطر شد کما این که روایت یک روایت است و نمی‌توان آن را به دو یا سه بخش تجزیه کرد. روایت به طور کامل بدین شرح می‌باشد:

از ابی محمد عسکری (ع) که می‌فرماید: خداوند متعال می‌فرمانید: فويل للذين يكتبون الكتاب بأيديهم ثم يقولون هذا من عند الله (وای بر کسانی که کتابی را از جانب خود و با دست خود می‌نویسند و می‌گویند که از جانب خداوند متعال است) که امام (ع) فرمود:( این آیه برای قومی‌ از یهود می‌باشد .... تا آنجا که فرمود: مردی به امام جعفر صادق (ع) گفت: و اگر این عوام یهود چیزی از کتاب نمی‌دانند جز آن که از علمای خود می‌شنیدند؟ پس چگونه آنها را به قبول و تقلید از علمایشان ملامت کرده‌اند در حالی که خود از کتاب چیزی نمی‌دانستند؟ و آیا عوام یهود هم‌چون عوام ما از علمای خود تقلید می‌کردند؟..... تا آنجا که فرمود: امام جعفر صادق (ع) پاسخ داد: بین عوام ما و عوام یهود یک مساوات از یک جهت و یک تفاوت از جهتی دیگر وجود دارد. از جهت مساوات، خداوند متعال تقلید عوام ما از علمایشان را همان طور که عوام یهود را در این کار نکوهید عوام ما را نیز سرزنش کرد و اما از جانب تفاوت: عوام یهود علمای خود را به دروغ گویی و حرام خوری و گرفتن رشوه و تغییر احکام می‌شناختند و با این‌که ایمان داشتند که هر کس چنین کاری را بکند فاسق است و نمی‌تواند در پیشگاه خداوند و واسطه‌های بین خلق و خداوند صادق باشد و باز هم از آنها تقلید می‌کردند بنابراین خداوند تقلید آنها را رد می‌کند و همان گونه عوام ما اگر بدانند که علمای آنها اهل فسق ظاهر و تعصب شدید و چنگ زدن به دنیا و حرام آن هستند و باز هم از آنها تقلید کنند مانند عوام یهود می‌مانند که خداوند آنها را با تقلید از علمای فاسق خود گناهکار می‌دانند. و اما اگر کسی از فقها که مسلط بر نفس خویش و حافظ دینش و مخالف هوای نفس خود و مطیع امر مولایش باشد عوام می‌توانند که از وی تقلید کنند و این صفات بر علماء صدق نمی‌کنند مگر عده معدودی از علماء شیعه نه همه آنها و هر کس مانند علمای عامه مرتکب قبایح و فواحش شد از جانب ما چیزی از آنها را قبول نکنید و کرامتی برای آنها قائل نباشید چرا که مسائل ما اهل بیت را تا حد زیادی تحریف می‌کنند چرا که اهل فسوق در جایی به خاطر جهل و نادانی مسئله‌ای از ما را به طور کامل حرام می‌کنند و مسائل را غیر از آن چیزی که هست نشان می‌دهند به خاطر نداشتن معرفت آن و بعضی از آنها به طور عمد از جانب ما دروغ می‌گویند)

این حدیث را امام حسن عسکری (ع) در تفسیر خود وارد کرد. و اینک می‌گویم: کدامیک از فقها در این زمان مسلط بر نفس و حافظ دین و مخالف هوای نفس و مطیع امر مولایش است و این مولا به راستی کیست؟ و چه کسی این فقیه را اگر دارای این صفات بود تزکیه می‌کنند.

و اگر بگوییم که خود نفسش را تزکیه می‌کند یا مردم او را تزکیه می‌کنند قبلا گفته شد که مردم معصوم نیستند (کسی جز خداوند نفس را تزکیه نمی‌کند) و البته امام معصوم نیز می‌تواند که فقیه مذکور اگر مطیع امر مولایش بود امام (ع) او را تزکیه می‌کرد و نیز در روایت آمده عوام می‌توانند از او تقلید کنند و نه عبارت عوام باید از او تقلید کنند و این به معنی داشتن اختیار در تقلید است نه واجب بودن آن که اگر چنین بود گفته می‌شد بر عوام تقلید واجب است و اما ملاحظه کنید که فقیه حتی اگر تمامی‌ضمانت مذکور را دارا بود تقلید از او واجب نیست وشخص در تقلید کردن یا نکردن از او مختار است.

 


پی نوشت :

-[1] تحف العقول ص:325.

انصار امام مهدی (ع)

امام احمدالحسن علیه السلام فرمودند :

«ای مردم، علمای گمراه و پیروان‌شان شما را فریب ندهند. بخوانید، جستجو کنید، دقت کـنید و بـیاموزید و خود حقيقت را بـيابـيد و بر كس دیگری توکل نکـنید تا برای آخرت شما تصمیم‌گیری کند زیرا که فردا پشیـمان خواهید شد و فردا پشیمانی را سودی نخواهد داشت». خطبه پنجم محرم ۱۳۸۹ هـ.ش.

وبگاه: almahdyoon.co

نظر دادن

امام احمدالحسن (ع) فرمودند:

«ای مردم، علمای گمراه و پیروان‌شان شما را فریب ندهند. بخوانید، جستجو کنید، دقت کـنید و بـیاموزید و خود ، حقيقت را بـيابـيد و بر كس دیگری توکل نکـنید تا برای آخرت شما تصمیم‌گیری کند زیرا که فردا پشیـمان خواهید شد و فردا پشیمانی را سودی نخواهد داشت». خطبه پنجم محرم ۱۳۸۹ هـ.ش.سايت مهديون , سايت انصار امام مهدي , سايت رسمي فارسي انصار امام مهدي , سايت سيد احمدالحسن , سايت يماني , نقد يماني , يماني کيست , نقد احمدالحسن , ادله احمدالحسن , راه شناخت يماني , راه شناخت يماني چيست , يمن و آخرالزمان , سيد يماني , سيد احمد الحسن يماني , عکس سيد يماني , يماني ظهور کرد , نشانه هاي سيد يماني , سيد احمدالحسن,يماني , يماني موعود , مهدي اول , احمدالحسن , احمد الحسن , طالع مشرقي , خراساني , پرچم هاي خراسان , طالقان , انصار طالقان , علائم ظهور , امام احمدالحسن , احمد, خسف بيداء , خسف بيدا , شبيه عيسي , مصلوب , ملک عبدالله , سفياني , دجال اکبر , شام , يمن , انا يماني , سوريه , ايران , عراق , بصره , دجال بصره , حيدر مشتت , دجله بصره , قائم , امام زمان , مهدي , مهديون , سيد احمد الحسن يماني , سيد يماني کيست , احمد الحسن کيست , سيد يماني در عراق , يماني موعود , کشته شدن نفس زکيه چيست , خروج يماني , ظهور يماني , سايت سيد احمد الحسن يماني , عکس احمد الحسن يماني , فرقه يماني در ايران , فرقه يماني , فرقه يماني چيست , احمد الحسن يماني کيست ؟ , رائفي پور احمد الحسن , عکس احمد الحسن يماني , مسيح , دين مسيح , عيسي مسيح کيست , صليب مسيح , صليب کشيدن , صليب مسيحيت , عکس هاي صليب , صليب نشانه چيست , قوانين دين مسيحيت , احکام دين مسيحيت , مسيحيت در ايران , آشنايي با دين مسيحيت , کتاب مقدس , انجيل , تورات , حواريون , مريم , مريم مقدس , تنخ , نظريه تکامل انسان , نظريه تکامل داروين چيست , نظريه تکامل داروين pdf , رد نظريه تکامل , نظريه تکامل داروين به زبان ساده , نظريه داروين تکامل انسان , نظريه تکامل و انسان , فيلم تکامل , داوکينز , هاوکينگ , خداناباوران مشهور , دلايل خداناباوران , خداناباوران , آتئيست , منکر وجود خدا در جدول ,دانشمندان خدا باور , آتئيست و آگنوستيک , نقد آتئيست , کانال آتئيست ها در تلگرام , آتئيست تلگرام , آتئيست کيست , نماد آتئيست , ستاره شش پر , ستاره پنج پر , ستاره حضرت سليمان , ستاره داوود در اسلام , طلسم ستاره داوود , قانون معرفت حجت , راه شناخت حجت هاي الهي , راه شناخت امام , قيامت , عذاب , آخرالزمان , نشانه هاي آخر الزمان , نشانه هاي آخرالزمان در تهران , آخرالزمان+پيشگويي , اخر الزمان رائفي پور , آخرالزمان و داعش , نشانه هاي آخرالزمان در قرآن , صاحب الزمان , حجت بن الحسن , آيا امام زمان داراي زن و فرزند هستند , فرزندان امام زمان , 12 مهدي , وصيت پيامبر , وصيت پيامبر دوازده مهدي , متن وصيت پيامبر , وصيت پيامبر به امام علي , وصيت نامه پيامبر , وصيت نامه حضرت محمد , شب وفات پيامبر , حديث وصيت , حديث ثقلين , امام احمد , احمدالحسن , دلايل سيد احمد الحسن براي شيعه ,الحاد , ادله دعوت يماني , روياي صادقه , مکتب نجف اشرف , کتاب توهم الحاد , کتاب توهم بي خدايي , کتاب عقائد الاسلام , کتب سيد احمدالحسن , آيه اکمال الدين , تدريس آيه اکمال الدين , پالتاک , فيس بوک امام احمدالحسن , فيسبوک امام احمد الحسن , خطبه هاي امام احمدالحسن , ادله دعوت براي سني ها , دانلود کتب ترجمه احمدالحسن , کتب سيد احمد الحسن , دعوت سيد احمد الحسن , پيام هاي فيس بوک سيد احمد الحسن , منابع رسمي دعوت يماني , دعوت يماني , يماني کيست , نقد الحاد , محمد نبي در عهدين , هفته نامه زمان ظهور , سايت هفته نامه زمان ظهور , موسسه وارثين ملکوت , وبسايت انگليسي انصار امام مهدي , وبسايت فارسي انصار امام مهدي , تالار گفتگو انصار امام مهدي , علماي غير عامل , فقهاي آخرالزمان , گوساله سامري , اهل تسنن , انصار امام مهدي , 10313 , 313 , دوازده مهديين , احمد الحسني , احمد الحسن اليماني , احمد الحسن يماني سايت , احمد الحسن يماني کيست؟ , سيد احمد الحسن يماني ع , سيد حسن حمامي , شيخ ناظم عقيلي , دکتر علاء سالم , دعوت مبارک يماني , راه شناخت يماني , يماني از يمن , يماني از کجا خروج مي کند , انصار الله , انصار امام مهدي , انصار امام احمد اليماني , انصار امام المهدي , سيد يماني , سيد يماني ظهور کرد , سيد يماني کيست , روايات آخرالزمان , روايات خمس , روايات ظهور , روايات يماني , روايات درباره يماني , روايات خروج يماني , روايات قيام يماني , حديث وصيت , مهديون , مهديون شاهد , مهديون چه کساني هستند , حديث 12 مهدي , 12 مهدي , احمديم احمدي , عکس يماني , تصاوير يماني , عکس سيد يماني , عکس احمد الحسن يماني , صاحب پرچم هدايت , جريان مدعي يماني ,تصاوير دروغين منتسب به سيد احمد الحسن يماني ,پسر انسان در کتاب مقدس , پسر انسان در انجيل , پسر انسان کيست, صليب شکسته , يماني , احمد الحسن , کتاب توهم بي خدايي , کتاب توهم الحاد , کتاب عقائد الاسلام , کتاب گوساله , کتاب همگام با بنده صالح , کتاب همگام با عبد صالح , کتاب وصيت مقدس , کتاب وصيت مقدس نوشتار بازدارنده از گمراهي , کتاب توحيد , کتاب وصي در تورات, انجيل و قرآن , کتاب چشم اندازي هاي از قوم سومر و آکد , سومر و آکد , سومر , کتاب تفسير آيه اي از سوره يونس , تفسير سوره يونس , کتاب سرگرداني , کتاب راه به سوي خدا , کتاب شرايع الاسلام , کتاب شرائع الاسلام , کتاب رجعت , کتاب رجعت سومين روز از روزهاي بزرگ خدا , رساله اي در فقه خمس , کتب سيد احمد الحسن , دانلود کتاب هاي سيد احمد الحسن , کتاب سيد احمد الحسن , علم سيد احمد الحسن , علوم سيد احمد الحسن , کتب روايي , سفر حضرت موسي به مجمع البحرين , کتاب روشنگري هايي از دعوت فرستادگان , کتاب روشنگري از دعوت فرستادگان , نامه هدايت , ادله مسيحيان , کتاب پاسخ هاي روشنگرانه , جواب المنير , نصيحتي براي طلبه هاي حوزه هاي علميه , نصيحتي براي طلاب حوزه هاي علميه , کتاب جهاد درب بهشت , جهاد , جهاد اکبر , کتاب متشابهات , دانلود کتاب متشابهات , بيان حق و سداد از طريق علم اعداد , علم اعداد , کتاب سيزدهمين حواري , کتاب حواري سيزده , حواريون , کتاب حاکميت الله نه حاکميت مردم , حاکميت الله , دموکراسي , کتاب گزيده اي از تفسير سوره فاتحه , سوره فاتحه , تفسير سوره فاتحه , پاسخ هاي فقهي , کتاب طهارت , دانلود کتب يماني , دانلود کتب سيد احمد الحسن , کتب انصار امام مهدي , دلايل عام دعوت , علم سيد احمد الحسن , دانلود کتب انصار سيد احمد الحسن , دانلود کتب انصار امام مهدي , سايت انصار امام مهدي , انصار , علاء سالم ,رسالتي در يگانگي شخصيت مهدي اول, قائم و يماني , گفتگوي داستاني درباره‌ي دعوت مبارک يماني , رسالتي آشکار , کتاب دليل ادله , شيخ ناظم عقيلي , وصي در کتاب , کتاب برهان مبين , ابن تمام , يماني کيست , ملاقات با امام مهدي , کتاب وصيت و وصي احمد الحسن عليه السلام ,پژوهشي در شخصيت يماني , کتاب يماني موعود حجت الله , شيخ حيدر زيادي , علامات زمان ظهور , يماني امام مهدي , کتاب ضرورت وجود زمينه ساز , بشار الفيصلي , سفياني به آستانه‌ي درب‌ها رسيده پس يماني کجاست؟ , شيخ عادل سعيدي , اخبار طاهرين در مورد مهدي و مهديين (ع) , روايات مهديين , دلايل اثبات ذريه‎ي امام مهدي , رسالتي در مورد روايت اصبغ بن نُباته  , چهل حديث در مورد مهديين و ذريه قائم , کتاب چهل حديث , کتاب مهديين دوازده‌گانه فرزندان امام مهدي  , کتاب در پيشگاه صيحه , زکي انصاري , خواب , ارکان رويا , کتاب کرامات و غيبيات , انصار سيد احمد الحسن , کتاب رؤيا در مفهوم اهل بيت  , استاد ضياء زيدي , رؤياي صادقه , بازگو کردن رؤيا ,کتاب شيعيان در معرض آزمايش , دکتر عبدالرزاق ديراوي , کتاب خوش آمدي اي فرزند فاطمه  , کتاب شکست منتظران , کتاب مجتمع ما بين تکبر و نفاق , کتاب بلکه هدايت شويد , شيخ ناظم عقيلي , فقهاي آخر الزمان , کتاب فرمان‌روايي امروز از آنِ کيست , کتاب همانا که تأويلش فرا رسيد , متشابهات , حق اين‌گونه شناخته مي‌شود نه با شبهات , شيخ عبد العالي منصوري , احمد الحسن , احمد موعود- پيوند دهنده‌ي رسالت‌هاي آسماني و کشتي نجات برگزيدگان , دکتر علاء سالم , کتاب احمد موعود , شبيه عيسي و مصلوب کيست؟ , شبيه عيسي , شبيه عيسي عليه السلام , روزگار رهائي (روز بزرگ و وحشتناک خدا) , کتاب روزگار رهايي , استاد عادل سعيدي , کتاب مسيح راز خداوند , شيخ صادق محمدي , کتاب يحياي عصر , کتاب مهدي ولي الله , دعوت يماني , يماني , سيد يماني , سيد احمد الحسن , مهديين , دانلود کتاب غيبت طوسي , کتاب الغيبه طوسي , کتاب غيبت نعماني , کتاب اصول کافي , کتاب ملاحم و فتن , کتاب بشارت الاسلام , کتاب کمال الدين , دانلود کتاب مقدس , عهد عتيق , کتاب مقدس , تورات , دانلود کتاب تورات , عهد جديد , انجيل , اناجيل اربعه , دانلود کتاب انجيل , سفر پيدايش , کتاب پيدايش , کتاب خروج , کتاب تثنيه , کتاب اشعيا , کتاب داوود , کتاب مزامير , کتاب ارميا , کتاب دانيال , کتاب حبقوق , انجيل متي , انجيل يوحنا , انجيل مرقس , انجيل لوقا , انجيل برنابا , انجيل يهودا , کتاب روميان , دانلود کتب مسيحيان , دانلود کتب يهوديان , رساله يهودا , يهودا , مکاشفه يوحنا , يوحنا لاهوتي , شمعون , پطرس , نظریه فرگشت , نظریه تکامل , تطور , تکامل , فرگشت ,چارلز داروین , داوکینز , خداناباوران , توهم بی خدایی , کتاب توهم بی خدایی , ادله سید احمدالحسن برای خداناباوران , خدا , دلایل وجود خدا , برهان نظم , اثرات خدا , آتئیست , ادله امام احمد الحسن , یمانی , قیام گر مشرق , مهدی اول , عصمت یمانی , یمانی از یمن , یمن , راه شناخت یمانی چیست , راه شناخت یمانی , قانون شناخت خلفای الهی , قانون معرفت حجت , دعوت به حاکمیت خدا , رویای صادقه , استخاره , سید احمد الحسن یمانی , سید یمانی , وصی سیزدهم , مهدیین , فرزندان امام مهدی , وصیت مقدس رسول الله , مهدیین , مهدیین در قرآن , نام احمد در روایات , صاحب الامر , کتاب عقائد الاسلام , یمانی کیست  , مهدی آخرالزمان , مهدی در قرآن , خلیفة الله مهدی , امام مهدی , علائم قیام , وقت ظهور امام مهدی , حجیت رویا , راههای شناخت خلیفة الله , علم مهدی , بزرگان ادیان الهی , کتاب وصیت مقدس , سیرت سید احمد الحسن , یهودیان , مسیحیان , آیات کتاب مقدس , عیسی مسیح , یحیی , یحیا , فرستادگان الهی , پسر نرینه , پسر انسان , منجی از بصره , تسلی دهنده , غلام امین , یحیی نبی , اشعیا نبی , احمد الحسن , حجت های الهی , نامه هدایت , پاسخ های روشنگرانه , سیزدهمین حواری , حواری سیزده , توهم الحاد , جایگاه معجزه در کتاب مقدس , محمد نبی , بشارت اشعیا , وصی در تورات , سیره دعوت سید احمد الحسن , وصیت شب وفات پیامبر , شجره سید احمد الحسن , نسب سید احمد الحسن , بصره , امام مهدی , صدام طاغوت , طلاب حوزه , صدام ملعون , انصار امام مهدی , یمانی , نسب امام احمد الحسن, نسب سید احمد الحسن , یمانی موعود , سید یمانی , سید احمد الحسن یمانی , وبسایت رسمی مکتب نجف اشرف , وبسایت رسمی انصار امام مهدی , وبسایت رسمی فارسی انصار امام مهدی , وبسایت موسسه وارثین ملکوت , صفحه فیس بوک مکتب نجف